The Commtel Optimus E1K offers a straightforward and secure telephone-based entry system tailored for both residential and commercial use. It is engineered to seamlessly integrate with gate, barrier, and door access systems, ensuring effortless and reliable access control for homes and businesses alike.
This type of mobile phone based door entry intercom allows visitors to communicate with the occupants of a building before being allowed access.
The Optimus E1K is the "best-of-both-worlds" entry system. It offers the professional security of the Telguard range in a more accessible, entry-level package.
Please note this device requires a Nano SIM card (not included) to connect to the 4G network.
First Fence has an extensive range of gate locks and accessories, as well as specialist sliding gates and barriers that are compatible with intercoms.
If you have any questions about this product line, please get in touch. The sales team is ready to assist you! You can contact the team by calling 01283 512 111 or by using the online chat tool.
| Material | 316 marine grade stainless steel faceplate, alloy cast back box |
| Height | 216mm |
| Width | 99mm |
| Depth | 35mm |
| Panel Finish | Aluminium Silver |
| Installation Type | Surface-mounted |
| Call Buttons | 1 |
| Relays | 3 |
| IP Rating | IP54 |
| App Name | Installers - COMMTEL CONFIG / End Users - COMMTEL CONTROL |
| Warranty | 2 Year [Manufacturer] |
| Name | Quantity |
|---|---|
| 1 Button Intercom Unit | 1 |
| Material | 316 marine grade stainless steel faceplate, alloy cast back box |
| Height | 216mm |
| Width | 99mm |
| Depth | 35mm |
| Panel Finish | Aluminium Silver |
| Installation Type | Surface-mounted |
| Call Buttons | 1 |
| Relays | 3 |
| IP Rating | IP54 |
| App Name | Installers - COMMTEL CONFIG / End Users - COMMTEL CONTROL |
| Warranty | 2 Year [Manufacturer] |
| Name | Quantity |
|---|---|
| 1 Button Intercom Unit | 1 |
The Commtel Optimus E1K offers a straightforward and secure telephone-based entry system tailored for both residential and commercial use. It is engineered to seamlessly integrate with gate, barrier, and door access systems, ensuring effortless and reliable access control for homes and businesses alike.
This type of mobile phone based door entry intercom allows visitors to communicate with the occupants of a building before being allowed access.
The Optimus E1K is the "best-of-both-worlds" entry system. It offers the professional security of the Telguard range in a more accessible, entry-level package.
Please note this device requires a Nano SIM card (not included) to connect to the 4G network.
First Fence has an extensive range of gate locks and accessories, as well as specialist sliding gates and barriers that are compatible with intercoms.
If you have any questions about this product line, please get in touch. The sales team is ready to assist you! You can contact the team by calling 01283 512 111 or by using the online chat tool.