The Akuvox A05C is a high-performance, commercial-grade access control terminal designed for secure, touch-free entry.
The Akuvox A05C is more than just a card reader; it is a sophisticated biometric security hub.
The A05C bridges the gap between high-end biometric security and everyday convenience.
The Akuvox A05C is suitable for:
Corporate Offices: Secure employee entry with touchless facial recognition.
Luxury Apartments: Enhance resident experience with mobile app and Bluetooth access.
Healthcare Facilities: Maintain hygiene with touch-free entry and optional mask/temperature detection.
Commercial Warehouses: Rugged design for entry points in demanding environments.
First Fence has an extensive range of gate locks and accessories, as well as specialist sliding gates and barriers that are compatible with intercoms.
If you need further information on this or any of our products, please get in touch, and a member of the sales team will be happy to assist you. The team can be contacted by calling 01283 512 111 or by using the online chat tool. They are ready to help you!
| Dimensions | 88 x 192 x 27.5 mm |
| IP Rating | IP 65 |
| Connectivity | Ethernet - RJ45 |
| Power Source | 12V DC Power Adaptor or PoE |
| RFID Frequency | 125kHz & 13.56MHz |
| Relays | 1 Out / 1 In |
| Capacity | 20,000 Users / 50,000 Logs |
| Name | Quantity |
|---|---|
| Access Control Unit | 1 |
| Fixing Accessory Pack | 1 |
| Junction Box Mounting Bracket | 1 |
| Dimensions | 88 x 192 x 27.5 mm |
| IP Rating | IP 65 |
| Connectivity | Ethernet - RJ45 |
| Power Source | 12V DC Power Adaptor or PoE |
| RFID Frequency | 125kHz & 13.56MHz |
| Relays | 1 Out / 1 In |
| Capacity | 20,000 Users / 50,000 Logs |
| Name | Quantity |
|---|---|
| Access Control Unit | 1 |
| Fixing Accessory Pack | 1 |
| Junction Box Mounting Bracket | 1 |
The Akuvox A05C is a high-performance, commercial-grade access control terminal designed for secure, touch-free entry.
The Akuvox A05C is more than just a card reader; it is a sophisticated biometric security hub.
The A05C bridges the gap between high-end biometric security and everyday convenience.
The Akuvox A05C is suitable for:
Corporate Offices: Secure employee entry with touchless facial recognition.
Luxury Apartments: Enhance resident experience with mobile app and Bluetooth access.
Healthcare Facilities: Maintain hygiene with touch-free entry and optional mask/temperature detection.
Commercial Warehouses: Rugged design for entry points in demanding environments.
First Fence has an extensive range of gate locks and accessories, as well as specialist sliding gates and barriers that are compatible with intercoms.
If you need further information on this or any of our products, please get in touch, and a member of the sales team will be happy to assist you. The team can be contacted by calling 01283 512 111 or by using the online chat tool. They are ready to help you!