The Akuvox A03S is a sleek, commercial-grade IP access control terminal that bridges the gap between traditional security and modern convenience.
Whether you prefer a physical card, a mobile phone, or a hands-free "wave-to-unlock" experience, the A03S delivers a seamless entry process for up to 20,000 users.
The A03S is the perfect solution for office buildings, residential complexes, and co-working spaces. It eliminates the need for separate controllers and readers, saving on hardware costs while offering a high-end aesthetic that complements any modern architecture.
First Fence has an extensive range of gate locks and accessories, as well as specialist sliding gates and barriers that are compatible with intercoms.
If you need further information on this or any of our products, please get in touch, and a member of the sales team will be happy to assist you. The team can be contacted by calling 01283 512 111 or by using the online chat tool. They are ready to help you!
| Dimensions | 86 x 86 x 33 mm |
| IP Rating | IP 65 |
| Unlock Credentials | Bluetooth, NFC, RFID |
| Connectivity | Ethernet - RJ45 |
| Power Source | 12V DC Power Adaptor or PoE |
| RFID Frequency | 125kHz & 13.56MHz |
| Relays | 1 Out / 2 In |
| Capacity | 20,000 Users / 100,000 Logs |
| Name | Quantity |
|---|---|
| Card Reader | 1 |
| Fixing Accessory Pack | 1 |
| Junction Box Mounting Bracket | 1 |
| Dimensions | 86 x 86 x 33 mm |
| IP Rating | IP 65 |
| Unlock Credentials | Bluetooth, NFC, RFID |
| Connectivity | Ethernet - RJ45 |
| Power Source | 12V DC Power Adaptor or PoE |
| RFID Frequency | 125kHz & 13.56MHz |
| Relays | 1 Out / 2 In |
| Capacity | 20,000 Users / 100,000 Logs |
| Name | Quantity |
|---|---|
| Card Reader | 1 |
| Fixing Accessory Pack | 1 |
| Junction Box Mounting Bracket | 1 |
The Akuvox A03S is a sleek, commercial-grade IP access control terminal that bridges the gap between traditional security and modern convenience.
Whether you prefer a physical card, a mobile phone, or a hands-free "wave-to-unlock" experience, the A03S delivers a seamless entry process for up to 20,000 users.
The A03S is the perfect solution for office buildings, residential complexes, and co-working spaces. It eliminates the need for separate controllers and readers, saving on hardware costs while offering a high-end aesthetic that complements any modern architecture.
First Fence has an extensive range of gate locks and accessories, as well as specialist sliding gates and barriers that are compatible with intercoms.
If you need further information on this or any of our products, please get in touch, and a member of the sales team will be happy to assist you. The team can be contacted by calling 01283 512 111 or by using the online chat tool. They are ready to help you!