The PaliGuard® 2.1m High Palisade Kit is an elite perimeter solution, providing an imposing and formidable barrier for sites where high-level security is a top priority. Designed for permanent installation on both hard and soft terrain, this 2.1m system is fully BS 1722-12 compliant, ensuring it meets the rigorous quality and safety benchmarks required for critical infrastructure.
Equipped with a self-raking design, the fencing effortlessly adjusts to ground inclines of up to 30°. This flexibility allows the barrier to maintain a tight, continuous line across sloped or uneven boundaries, eliminating the need for "stepping", a common installation method that can otherwise leave vulnerable gaps at the base of the fence.
At a 2.1m height, this kit provides a formidable upgrade to standard fencing. The strength of the PaliGuard® system lies in its shaped pale profile, which is specifically engineered to be difficult to grip, making it nearly impossible for intruders to scale.
To prevent theft, the spacing between pales is kept narrow to ensure large items cannot be passed through. Additionally, the top rail is equipped with integrated spikes, ensuring the horizontal bar cannot be used as a foothold or handhold.
Tailored Strength: Our 2.1m kits are available in both 'W' or 'D' profiles with a range of pale thicknesses of 2.5mm, allowing you to customise the level of impact resistance and durability required for your site.
The 2.1m PaliGuard® kit is ideal for high-risk or high-value environments, including:
PaliGuard® kits are supplied in component form and require on-site assembly.
Please note: Installation requirements vary based on ground conditions. We recommend consulting with a professional installer to ensure your site meets the necessary requirements for post-hole depth or bolt-down stability.
If you require more information about our 2.1m Palisade products or need assistance with your order, please contact our team. We are available by phone on 01283 512 111, email sales@firstfence.co.uk, or connect via our live chat service.
| Height | 2100mm [Installed] |
| Total Post Length | [Dig In: 2725mm] [Bolt Down: 2100mm] |
| Width | 2750mm [Post Centre To Post Centre] |
| Post Types | Dig In, Bolt Down |
| Post Dimensions | 100x55 RSJ Posts |
| Material | Galvanised Steel |
| Finish | Galvanised |
| Compliant With | BS EN ISO 1461:2009 [Galvanising] |
| Pale Types | Triple Pointed, Round & Notched, Single Point |
| Pale Thickness | 2.5mm or 3.0mm |
| Name | Quantity |
|---|---|
| Palisade Post | 1 |
| Palisade Fencing Pales | 17 |
| Palisade Fencing Top Rail | 1 |
| Palisade Fencing Bottom Rail | 1 |
| Palisade Fencing Fishplates | 2 |
| Palisade Fencing M12 Bolts | 4 |
| Palisade Fencing M8 Bolts | 34 |
| Height | 2100mm [Installed] |
| Total Post Length | [Dig In: 2725mm] [Bolt Down: 2100mm] |
| Width | 2750mm [Post Centre To Post Centre] |
| Post Types | Dig In, Bolt Down |
| Post Dimensions | 100x55 RSJ Posts |
| Material | Galvanised Steel |
| Finish | Galvanised |
| Compliant With | BS EN ISO 1461:2009 [Galvanising] |
| Pale Types | Triple Pointed, Round & Notched, Single Point |
| Pale Thickness | 2.5mm or 3.0mm |
| Name | Quantity |
|---|---|
| Palisade Post | 1 |
| Palisade Fencing Pales | 17 |
| Palisade Fencing Top Rail | 1 |
| Palisade Fencing Bottom Rail | 1 |
| Palisade Fencing Fishplates | 2 |
| Palisade Fencing M12 Bolts | 4 |
| Palisade Fencing M8 Bolts | 34 |
The PaliGuard® 2.1m High Palisade Kit is an elite perimeter solution, providing an imposing and formidable barrier for sites where high-level security is a top priority. Designed for permanent installation on both hard and soft terrain, this 2.1m system is fully BS 1722-12 compliant, ensuring it meets the rigorous quality and safety benchmarks required for critical infrastructure.
Equipped with a self-raking design, the fencing effortlessly adjusts to ground inclines of up to 30°. This flexibility allows the barrier to maintain a tight, continuous line across sloped or uneven boundaries, eliminating the need for "stepping", a common installation method that can otherwise leave vulnerable gaps at the base of the fence.
At a 2.1m height, this kit provides a formidable upgrade to standard fencing. The strength of the PaliGuard® system lies in its shaped pale profile, which is specifically engineered to be difficult to grip, making it nearly impossible for intruders to scale.
To prevent theft, the spacing between pales is kept narrow to ensure large items cannot be passed through. Additionally, the top rail is equipped with integrated spikes, ensuring the horizontal bar cannot be used as a foothold or handhold.
Tailored Strength: Our 2.1m kits are available in both 'W' or 'D' profiles with a range of pale thicknesses of 2.5mm, allowing you to customise the level of impact resistance and durability required for your site.
The 2.1m PaliGuard® kit is ideal for high-risk or high-value environments, including:
PaliGuard® kits are supplied in component form and require on-site assembly.
Please note: Installation requirements vary based on ground conditions. We recommend consulting with a professional installer to ensure your site meets the necessary requirements for post-hole depth or bolt-down stability.
If you require more information about our 2.1m Palisade products or need assistance with your order, please contact our team. We are available by phone on 01283 512 111, email sales@firstfence.co.uk, or connect via our live chat service.