The PaliGuard® 1.8m High Palisade Kit offers a high-end, reliable solution for sites needing robust, medium-level security. Built for permanent installation on any surface, from concrete to soft soil, this system is BS 1722-12 compliant, guaranteeing it meets strict industry safety and quality standards.
A standout feature of this fencing is its self-raking design, which enables it to fluidly follow ground gradients of up to 30°. This ensures a seamless, stable perimeter on uneven or sloped terrain, eliminating the need for awkward "stepping" and maintaining a clean, professional look across your entire boundary.
The strength of the PaliGuard® system lies in its design. The shaped profile of the pales is specifically engineered to be difficult to grip, making it nearly impossible to scale.
In addition to preventing intrusion, the 1.8m kit is an excellent theft deterrent. The spacing between pales is narrow enough to prevent large items from being passed through, while the top rail is equipped with integrated spikes to stop anyone from using the horizontal bar as a stepping point.
Available in a choice of W or D profile pale, with a triple point, round and notched, or single point head, and a pale thickness of 2.5mm.
PaliGuard® 1.8m kits are versatile enough for a wide range of environments, including:
PaliGuard® kits are supplied in component form and require on-site assembly.
Important Note: Choose Dig-In posts for soft ground (requires Post Mix) or Bolt-Down posts for hard surfaces like concrete (requires 4 Ground Anchors per post). Post Mix and Ground Anchors are sold separately. If your fencing run does not loop back to the start, please remember to order an Additional End Post Kit.
Installation requirements may vary based on your specific ground conditions. We recommend consulting with a professional installer to ensure your site meets the necessary requirements for post-hole depth or bolt-down stability.
If you require more information about our Palisade products, please get in touch with the team by calling 01283 512 111 or emailing sales@firstfence.co.uk. Alternatively, we are available on the live chat.
| Height | 1800mm [Installed] |
| Total Post Length | [Dig In: 2325mm] [Bolt Down: 1800mm] |
| Width | 2750mm (Post Centre to Post Centre) |
| Post Types | Dig In, Bolt Down |
| Post Dimensions | 100x55 RSJ Posts |
| Material | Galvanised Steel |
| Finish | Galvanised |
| Compliant With | BS EN ISO 1461:2009 [Galvanising] |
| Pale Types | Triple Pointed, Round & Notched, Single Point |
| Pale Height | 1750mm |
| Pale Thickness | 2.5mm or 3.0mm |
| Name | Quantity |
|---|---|
| Palisade Post | 1 |
| Palisade Fencing Pales | 17 |
| Palisade Fencing Top Rail | 1 |
| Palisade Fencing Bottom Rail | 1 |
| Palisade Fencing Fishplates | 2 |
| Palisade Fencing M12 Bolts | 4 |
| Palisade Fencing M8 Bolts | 34 |
| Height | 1800mm [Installed] |
| Total Post Length | [Dig In: 2325mm] [Bolt Down: 1800mm] |
| Width | 2750mm (Post Centre to Post Centre) |
| Post Types | Dig In, Bolt Down |
| Post Dimensions | 100x55 RSJ Posts |
| Material | Galvanised Steel |
| Finish | Galvanised |
| Compliant With | BS EN ISO 1461:2009 [Galvanising] |
| Pale Types | Triple Pointed, Round & Notched, Single Point |
| Pale Height | 1750mm |
| Pale Thickness | 2.5mm or 3.0mm |
| Name | Quantity |
|---|---|
| Palisade Post | 1 |
| Palisade Fencing Pales | 17 |
| Palisade Fencing Top Rail | 1 |
| Palisade Fencing Bottom Rail | 1 |
| Palisade Fencing Fishplates | 2 |
| Palisade Fencing M12 Bolts | 4 |
| Palisade Fencing M8 Bolts | 34 |
The PaliGuard® 1.8m High Palisade Kit offers a high-end, reliable solution for sites needing robust, medium-level security. Built for permanent installation on any surface, from concrete to soft soil, this system is BS 1722-12 compliant, guaranteeing it meets strict industry safety and quality standards.
A standout feature of this fencing is its self-raking design, which enables it to fluidly follow ground gradients of up to 30°. This ensures a seamless, stable perimeter on uneven or sloped terrain, eliminating the need for awkward "stepping" and maintaining a clean, professional look across your entire boundary.
The strength of the PaliGuard® system lies in its design. The shaped profile of the pales is specifically engineered to be difficult to grip, making it nearly impossible to scale.
In addition to preventing intrusion, the 1.8m kit is an excellent theft deterrent. The spacing between pales is narrow enough to prevent large items from being passed through, while the top rail is equipped with integrated spikes to stop anyone from using the horizontal bar as a stepping point.
Available in a choice of W or D profile pale, with a triple point, round and notched, or single point head, and a pale thickness of 2.5mm.
PaliGuard® 1.8m kits are versatile enough for a wide range of environments, including:
PaliGuard® kits are supplied in component form and require on-site assembly.
Important Note: Choose Dig-In posts for soft ground (requires Post Mix) or Bolt-Down posts for hard surfaces like concrete (requires 4 Ground Anchors per post). Post Mix and Ground Anchors are sold separately. If your fencing run does not loop back to the start, please remember to order an Additional End Post Kit.
Installation requirements may vary based on your specific ground conditions. We recommend consulting with a professional installer to ensure your site meets the necessary requirements for post-hole depth or bolt-down stability.
If you require more information about our Palisade products, please get in touch with the team by calling 01283 512 111 or emailing sales@firstfence.co.uk. Alternatively, we are available on the live chat.